Přepis nemovitosti na katastru: Jak na to?
Po měsících hledání jste konečně našli svůj vysněný dům či byt. Maraton vyjednávání, vyřizování financí a ladění smluv máte za sebou a nakonec zbyde poslední věc. Tím je přepis nemovitosti na katastru. Jak ale dosáhnout hladkého průběhu? Přináším vám pár tipů!
Proces není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Je vyžadována součinnost všech stran. Pokud spolupracujete s realitní kanceláří, tuto záležitost zařídí za Vás. Ve spolupráci s právníkem.
📄 Kdy budete řešit přepis nemovitosti?
Nejčastěji při prodeji nemovitosti, koupi nemovitosti, darování a dědictví. Každý přepis má však svá pravidla. U dědictví vám nejčastěji pomůže notář, u prodeje či darování musíte mít správně sepsané příslušné smlouvy (kupní a darovací). Důležité je tedy mít správně sepsanou kupní, nebo darovací smlouvu a všechny podpisy na ní úředně ověřené. V případě plné moci také platí, že musí být úředně ověřena.
📝 Kdo může řešit přepis nemovitosti?
Jedině oficiální vlastník nemovitosti, dědic nebo osoba pověřená úředně ověřenou plnou mocí může nemovitost převést. V případě dědictví, žádost o přepis vyřizuje notář.
💼 Jak na to prakticky?
Vyplnění formuláře návrhu na vklad, Ten najdete online i na pobočkách katastrálních úřadů. Doložíte všechny potřebné dokumenty a podáte žádost na příslušném katastrálním úřadě. Důslednost a přesnost jsou klíčové – i malá chyba může znamenat problémy.
💰 Kolik to stojí a jak dlouho to trvá?
Správní poplatek činí 2000 Kč a cena ověření podpisu se pohybuje kolem 30 Kč za podpis. Pokud je vše správně a řádně podáno, měl by katastrální úřad vyřídit přepis do 30 dnů. Nejdříve však 21. den. 20 dnů běží ochranná lhůta. Na samotný přepis má potom katastr 10 dnů. Záleží také na tom, jak moc je daný úřad vytížený.
Pozor – právní účinky zápisu jsou platné k okamžiku, kdy byl podán návrh na vklad (důležitá informace zvlášť, když řešíte přepis na konci roku, a to kvůli daním).
❌ Jak se vyhnout zamítnutí?
Zamítnutí nebo zpoždění v procesu přepisu nemusí být pouze v důsledku odvolání se jednoho z účastníků. Často to bývá způsobeno chybami v dokumentech. Jedna nepozornost může znamenat starosti, opětovné setkání se všemi účastníky a další finanční náklady, včetně dalšího správního poplatku ve výši 2.000,- Kč
Potřebujete sjednat pojištění k nemovitosti? Napište mi! Pro více užitečných informací mě nezapomeňte sledovat také na Instagramu, Facebooku, Linkedinu a YouTube.